Hlinka Gretzky Cup: Slováci prehrali s Nemeckom a obsadili 8. miesto

05.08.2023 Celý región

Trenčín 4. augusta (TASR) - Vo finále hokejového turnaja hráčov do 18 rokov Hlinka Gretzky Cup nastúpia hráči Česka proti Kanade. Česi si v piatkovom semifinále poradili s Fínskom presvedčivo 8:2 a o prvenstvo si zahrajú po šiestich rokoch. Ich finálový súper bude rovnako ako v roku 2017 Kanada, ktorá v piatok zdolala USA 7:2. Hráčov Fínska a USA čaká zápas o bronz. Obe stretnutia o medaily sú na programe v sobotu. Slovenskí hokejisti obsadili poslednú ôsmu priečku.

Mladí Slováci v piatkovom dueli o konečné 7. miesto prehrali v Trenčíne s Nemeckom 4:6. Domáci zaostávali už 1:4, gólmi kapitána Tomáša Pobežala a dvomi presilovkovými zásahmi Tobiasa Tomíka vyrovnali v tretej tretine na 4:4. Už 14 sekúnd po vyrovnávajúcom góle však inkasovali rozhodujúci gól od obrancu Manuela Schamsa.

Slováci strelili všetky štyri góly v presilovkách, pri každom z nich asistoval obranca Luka Radivojevič. Zverenci Martina Dendisa prehrali na prestížnom turnaji všetky štyri zápasy, keď postupne podľahli Švajčiarsku (3:6), Kanade (4:14), Fínsku (1:2) a Nemecku (4:6).

V zápase o 5. miesto zvíťazili hráči Švédska nad Švajčiarskom 3:2 po predĺžení. Víťazný gól strelil Linus Eriksson.Hlinka Gretzky Cup (do 18 rokov):

semifinále:

Česko - Fínsko 8:2 (2:1, 4:0, 2:1)
Góly: 4. a 42. Titlbach, 5. Jecho, 31. J. Klíma, 34. Curran, 37. Benák, 38. Lisler, 47. Kos - 19. a 44. Hemming

Kanada - USA 7:2 (1:2, 3:0, 3:0)
Góly: 12. a 57. Masse, 24. Spence, 26. a 55. Catton, 28. Martone, 42. Beaudoin - 9. Zellers, 14. Connelly

o 7. miesto:

SLOVENSKO - Nemecko 4:6 (1:3, 1:1, 2:2)
Góly: 8. Pitka (Chovan, Radivojevič), 35. Pobežal (Radivojevič, Zálešák), 42. Tomík (Radivojevič, Pobežal), 52. Tomík (Radivojevič, Zálešák) – 14. Kerbel, 16. Pul (Sager, Oswald), 18. Maul (Kaiser, Schwarz), 22. Sager (Pul), 52. Schams (Schwarz, Maul), 60. Schager. Rozhodovali: Novák, Štefik - Gegáň, Tichý, vylúčení: 3:10 na 2 min., presilovky: 4:1, oslabenia: 0:1, 1948 divákov.

Slovensko: Haronik – Radivojevič, Beluško, Šlank, Kupec, Ličko, Húževka, Petráš, Fabuš – Chovan, Pobežal, Zálešák – Tomík, Pitka, Semančík – Liščinský, Maruna, Tomašec – Liška, Prokopovič, Feranec

Nemecko: Veillard – Kaiser, Hense, Händel, Hahn, Schams, Ficenec, Merkl, Serikow – Biggins, Griva, Seidl – Maul, Schwarz, Seeger – Pul, Oswald, Lewandowski – Kerbel, Sager, Herzog

Hlas po zápase /zdroj: hockeyslovakia.sk/:

Martin Dendis, tréner SR 18: "Po prvom góle sme sa príliš uspokojili a trvalo to 30-40 minút. Až v poslednej tretine sme ukázali, kto sme, ale to je na víťazstvo na medzinárodnom turnaji veľmi málo. Chlapci chcú, ale musíme to pretaviť aj do výkonu na ľade. Turnaj nám trénerom ukázal veľa vecí a pre chlapcov to bola obrovská skúsenosť."